Художник Василь Павук

"Весь світ в твоїх очах?"

Полотно, олія
1988 рік виконання
Розмір: 77х84 см

Продається. Ціна 40 000 гривень (5 000 $)


На головну сторінку сайту
художника Василя Павука

www.artpavuk.com


Опис картини: Картина намальована у 1988 році. В період розвитку Горбачовської політичної відлиги.
У картині автор передає трагізм, напруження суспільства через окремі сюрреалістичні мотиви.

Коли малював цей твір національні рухи, тепер суверенних країн, ще себе явно не проявляли. Це радше були випадкові розмови на вулиці, на кухні про те, що так далі жити не можна. І коли ще під час навчання в художньому технікумі, коли малював на квартирі цю картину, то за зображення, за використання жовто-блакитних кольорів почув у свою адресу застереження:
"Та тебе за це посадять. Не боїшся?"
Що мав на увазі, через які умовності, символи тут говорю з глядачем? Все через використання зображення очей, використання погляду. Жовто-блакитна стрічка означає, що національне питання загнано в глухий кут, нації поневолені (стрілка показу на кут). Тоді тільки у вживанні починало використовуватися таке слово, словосполучення як «національний, національні питання, національні проблеми, національне відродження». Тоді, в радянський час, і жовто-синя барва, і національні домагання владою
пов’язувалися виключно із "бандерівщиною", що на той час, тою ж владою, трактувалося за найгірше бандитство яке тільки може бути. Тоді, та й ще майже до сьогодні (2012 рік) терміни «націоналістичний», "націоналізм", "націоналіст" вищою владою не використовувався, або використовувався і використовується суто як "войовничий, поганий рух, методом якого є возвишення своєї нації засобом приниження, гноблення націй, народностей інших" ідентичний поняттю "нацизм". Хоча, насправді, тепер означення "націоналістичний" серед мас використовується все більше і більше у тому значенні, що й використовувався термін "національний" 20 років тому. Тоді, в СРСР, нам трактували, що «украинские националисты - это бандиты, зачастую вооруженные и непримеримые". Зображаючи із ока, що на жовто-блакитній стрічці, дуло зброї, намалювавв у дулі дитячу присоску.
Це як звернення, як ілюстрація того, що в даний час (час намалювання) національне, націоналістичне
не таке страшне, як ви його нам розмальовуєте.

Що ще зображено тут? Тут намалював нерівне полотно картини, яке роздерте і із тла якого щось невідоме, нове сюди влітає.
А на те що влітає напружено дивиться око тварини - коня.

Тут є очі старості. Чи, вірніше, через такі очі, та намальоване зморщене полотно картини навколо цих очей - зобразив старість, яка вже не сприймає, не бачить. Подібно до згорілої свічки, яка вже от за мить згасне, а віск із неї котиться, як сльози цих очей.

Тут є око, яке примусово заставляють дивитися - розпираючи сірничками.
Є око, яке дивиться грошами.
Є очі за протигазом, на окулярі якого знак протесту, що вказує на фільтраційний бачок, вказує на те, що важко, душно дихати – вказує і на важкі політичні, і на важкі екологічні проблеми.

Тут є пластир, що заклеює на полотні очі, щоб не дивилися, та на рот, щоб не говорив.

Тут є подерте полотно картини у вигляді ока.
Тут ще зобразив очі, що символізують "союз трудового и крестьянского классов" - саме таким терміном офіційно описувався Радянський союз. А поміж очами краватка, як символ інтелігенції. Бо у той час інтелігенцію вважали не чим іншим, а тільки прошарком між класом трудовим (його символ - молот) та класом селянським (його символ - серп).

Тут є розірване полотно картини, а дірка просвічується, як контур СССР із червоною плямкою - це столиця Москва. А навколо порваний напис, котрий тоді був як один із виховних взірців-плакатів по тюрмах Союзу. Там написано: "Время так быстротечно, не откладывай ничего на потом. Старайся, старайтесь искупить вину. Соберите все силы, всю волю, чтобы трудом безупречное будущее… трудом."

Тут зображений шалений кіт, якому наділи пов’язку на очі, який здираючи її з себе глибоко ранить себе. Це як алегорія того, що не добре, коли є неволя, але інколи звільнення від неволі може принести страждання, якщо це робити необережно (невдовзі необережність Росії за президентства Єльцина перейшла через обстріл танками парламенту у Москві,
а пізніше за Єльцина, Путіна затяжна кровопролитна війна у Чечні).

Тут також є очі тварин. Є очі мавпеняти, яке щиро спостерігає за усім цим людським і нелюдським дійством...


На час написання цього коментарю цій картині вже 25 рік.
Вона є своєрідним образотворчо промовляючим свідком тодішніх історичних подій.
Тому вважаю ціна на цю картину сьогодні не є ні високою, ні малою, а такою яка би мала бути -
5 тис доларів чи 40 тисяч гривень,
чи 160 тисяч російських рублів (а в білоруських це буде 42973118
(42 мільярди 973 мільйони 118 тисяч) білоруських зайчиків-рублів, станом но початок 2013 року).Пишіть
у будь-який час на електронну пошту:
pavuk@ber.te.ua
vasylpavuk@gmail.com

Дзвоніть Василеві Павуку вдень:+380676998732
Залишіть свій запис, коментар у віконечку книги відгуків на головній сторінці сайту.

 

Василь Павук - арт-сайт (сайт про малюнки та малювання) - 2011-2013 рр


free counters