На головну сторінку сайту
www.artpavuk.com


     

Ви перейшли на сторінку
"Мистецький словник"

Я тільки почав писати цей своєрідний твір мистецьких термінів від В.Павука.
Коли завершу - не знаю.

Адже багато чого хочеться і, відповідно,
багато чого встигаю і багато чого не встигаю.

Чи це завдання потрапить у мене у першу чи другу категорію - побачимо.

Ось початок, пишу сам:

А

Абрис

– контур предмета чи фігури. Лінія, якою зображується край видимих чи уявно видимих предметів фігур. Обрис чогось, обрисування чогось.


Абсурд

– безглузде, нісенітне твердження, щось нелогічне. Є терміни "література абсурду", "театр абсурду" «мистецтво абсурду» – це хаотичне, нелогічне нагромадження подій, вчинків, фігур, персонажів, вражень тощо. Інколи такими навмисними засобами абсурду автор показує щось інше, намагається привернути увагу до чогось такого яке начебто втратило чи втрачає смисл. Інколи це скрита критика чогось через перебільшені, доведені до алогічності випадкові та безглузді зображувальні форми.

 

Акцент

– привертання уваги, виділення уваги на якомусь предметі чи персонажі. Також може бути виділення уваги і на деталі чогось. Ще виділення чогось головного, первинного особливого. Або виділення, акцентування, уваги на чомусь другорядному задля відволікання уваги від головного.


Аерограф

– технічне приладдя для малювання з допомогою розпилення фарби стисненим повітрям.


Абстракціонізм

– зображення предметів, фігур у навмисно нереалістичному стилі.

Що зображено можна зрозуміти з допомогою здогадок, назви твору чи пояснень, концепції, автора.
Або взагалі не можливо зрозуміти, радше можливо відчути на рівні подобається - не подобається, сприймаю - не сприймаю.

Як правило – це вираження з допомогою ліній, плям.

Абстрактний твір – як поєднання елементів без пошуку смислу. Відчувати насолоду від випадкового поєднання кольорів, ліній, форм не шукаючи при тому якогось глибинного смислу.

Це якби на полотно випав з неба кольоровий дощ, де кожна крапелька мала свій колір. Який смисл у мистецтві кольорового дощу?

 

Авангардизм

– це пошуковість чогось нового у мистецтві.
Колись цей термін мав вужче значення і до нього прикріплювали тільки такі мистецькі напрямки – фовізм, кубізм, футуризм, експресіонізм, абстракціонізм, сюрреалізм, акціонізм, поп-арт, концептуальне мистецтво. Тепер також до нього зараховують оп-арт, відео-арт боді-арт і усе можливо нове.

Акварель

– водяна фарба. Переважно це малюнки на білому папері, акварельному. Акварельна фарба накладається тонкими шарами.

Умовно кажучи – не любить, якщо її мучити – тобто не варто пробувати повторно висвітлити чи затемнити, чи перемалювати. Найкраще сприймаються акварельні твори, коли художник майже при кожному мазку попадає у колір, тобто не має потреби підсилювати зображення повторними накладаннями фарби чи висвітлювати з допомогою розмиття. В таких випадках акварель дивиться природно свіжо і не замучено. Білий папір тут також просвічується і грає свою зображувальну роль.

Інколи поряд із аквареллю використовують білило, білу непрозору фарбу, для замальовування поправок або при малюванні аквареллю по кольоровому папері. При використанні білил акварель починає нагадувати гуаш (густу, непрозору, корпусну техніку).

Акварель може бути підмальована – це коли проглядаються контури, лінії чи навіть штриховки олівця.

Може бути сухою – це коли по трішечки кладуть фарбу, шар за шаром накладають прозору фарбу і виконують нею роботу аж настільки, що не завжди, чи навіть не відразу, здогадаєшся що це мальовано аквареллю, тобто автор ставить перед собою ціль якомога реалістичніше зобразити фігури чи предмет при тому ніби приховавши від глядача саму техніку виконання, водянистість та мальовничість акварелі.

Також малюють аквареллю по мокрому, тобто фарба навмисно розтікається по мокрій вологій паперовій поверхні, є тут розводи, запливи кольорів, якісь випадковості, котрі в кінцевому результаті
(при майстерному виконанні) гарно «акварельно»
(водно, свіжо) виглядають.

 

 

Василь Павук - арт-сайт (сайт про малюнки та малювання) - 2011-12 р.